אתרים
ביטקוין
כסף מאפילקציות
מתנות חינם
סקרים בתשלום

טרוולאור סוף - סקירת עומק של ההזדמנות המוצעת

travelorטרוולאור היא חברת תיירות מושתתת על המודל של שיווק רשתי. הסיקור הבא נוגע למצגים שמציגה החברה אל מול המצב כפי שעולה מבדיקה שהכותב עשה: שלושת אפיקי הרווח, הפערים בין השיווק למציאות, יכולות הניהול והביצוע. חשוב להבין שהכותב מציג את החוויה האישית שלו. בסקירה קודמת הובהר בראשי פרקים כמה כלכלי המודל, לקריאת הסיקור הקודם של טרוולאור.

במסגרת סקירה זו מתבצעת בחינה לעומק שמעלה פערים בין איך שטרוולאור מציגה את עצמה לבין המצב בפועל, באופן שעל פניו מעלה ספקות לגבי היכולת להרוויח כסף ומצריך מכל אחד שרוצה להתקשר עם החברה לבצע חשיבה משלו האם ההזדמנות כלכלית בעיניו.

תזכורת זריזה: טרוולאור היא חברת תיירות המציעה לכל אדם להיות סוכן בחברה בתמורה לדמי הצטרפות משתנים, ותשלום חודשי של 550 ש''ח לאורך כל תקופת הפעילות בחברה. החברה, למעשה, היא אתר אינטרנט לרכישת חופשות, מנוע חיפוש למלונות בעולם. בתמורה לתשלומים המפיץ יכול למכור חופשות ולהרוויח עמלות (אפיק רווח ראשון), המפיץ נהנה מחלוקת רווחי החברה עם שאר המפיצים (אפיק שני), ויכול לגייס מפיצים נוספים בשביל עמלות (אפיק שלישי).

מאמר זה הוא חלק מסדרה בת שלושה מאמרים שנכתבו בין 2018-2020. כל אחד מהמאמרים מתרכז בנושאים אחרים. אם אינכם יודעים דבר על טרוולאור מומלץ להתחיל מהפרק הראשון, אם אתם מעורים בעניינים לא תתקשו עם פרקים שתיים ושלוש.

פרק 1 הוא סיקור בראשי פרקים על הפרויקט, בדגש על הדמיון לתרמית פירמידה. קצר ומתאים למתעניינים שאינם יודעים על טרוולאור הרבה.

פרק זה הוא סיקור עומק על החברה, מאמר ארוך שבוחן את מודל החברה לאורך השנים, כשלי ההגיון, מצגי השווא, השקרים וכל עניין 'השותפים בחברה' וחוסר אחיזתו במציאות. המאמר כולל גם הקלטה מפגישה עם הבעלים והמנכ''ל יוסי כהן, בה הוא מודה שהשתלומים לחברה הם בעד קורסים. לא שותפות ולא זיתים.

פרק 3 הוא סיקור על טרוולאור בזמן מגפת הקורונה וכל הנובע מכך. בנוסף להתייחסות לתחזיות הרווח השונות שהחברה פרסמה לאורך השנים, ולעברם האישי והמקצועי של מספר בכירים בחברה. אורך בינוני.

טרוולאור עובדים במרץ להשפיע על המיקומים של מאמרים אלו בגוגל, על מנת שלא יוצגו בראש תוצאות החיפוש, מכיוון ומתעניינים שקוראים אותם מפסיקים להתעניין, וזכיינים הם שמקיימים את טרוולאור.

המודל העסקי של טרוולאור

טרוולאור נוסדה, כפי שעולה מדו''ח רשם החברות, עוד בשנת 2014, לפני 6 שנים. בסמוך להקמה החברה ערכה כנסים במטרה לגייס משקיעים לעסק. באותם כנסים הציגה טרוולאור בפני משקיעים פוטנציאלים שהגיעו לכנסים אפשרות להשקיע בה ולקבל שותפות ברווחים ממנה. במהלך הכנסים הוצגו בפני המשתתפים מגוון נתונים, לרבות: רווחי שוק התיירות, רווחי חברות ספציפיות בישראל ואף כמות מועסקים ונתח יחסי מהשוק.

הדרך לחולל מהפכה חברתית בעולם, אמרה טרוולאור, בתחום הפרסום והשיווק ובתחום התיירות, פרוסה למספר תכניות. קודם כל, מחירים אטרקטיביים משל המתחרים. כספי הזכיינים אמורים היו להיות מימון לתקציב פרסום חודשי. טרוולאור דיברה על פרסום ברדיו, בטלוויזיה, באינטרנט, בעיתונות.

התוכנית האחרונה להתנעת המהפכה, והמסקרנת ביותר, הייתה 1,000 מפיצים שיכתבו מאמרים, על מדינות, יעדים ומלונות. טרוולאור טענה, ובצדק, לאיזו חברת תיירות יש 1,000 מקדמי אתרים? 1,000 מפיצים שיכתבו תכנים באתר החברה ויקדמו אותה למקומות הראשונים בגוגל.

מה קרה בפועל?

מאז ההקמה ותחילת פעילותה, יותר ויותר אנשים הצטרפו לחברה, כיום הנתונים הנטענים על ידה נעים בין 1,500 – 2,000 סוכנים. חישוב פשוט (550 ש''ח כפול 1,500 סוכנים שווים ל-825,000 ש''ח) מציג סכום משמעותי כל חודש. אבל האם התוכניות שהמודל העסקי תיאר, מחירים הכי, פרסום הכי ומקומות ראשונים בגוגל, התגשמו?

1. למרות שטרוולאור 'מתחייבת למחיר הזול ביותר', בפועל מפיצים שלה מתלוננים שהיא יקרה מהמתחרים, אתרים גדולים וחזקים, שעובדים בהיקפים הרבה יותר גדולים ומשמעותיים ממנה. רצוי לזכור שהמלונות שטרוולאור משווקת הם אותם המלונות שבוקינג ושאר החברות משווקות: אותו האוכל, השירות והחדרים. אם המחיר כה אטרקטיבי מהמתחרים לאורך זמן טבעי היה שהצרכן לבד יפנה אל החברה. כך עובד שוק חופשי.

2. פרסום במדיה או תקציב פרסום הוצגו בתור היעד העיקרי של כספי המפיצים – טרוולאור שאפה להתחרות מול ענקי התיירות באמצעות 'שיווק רגיל' ושיווק רשתי (ישיר/פה לאוזן). שיווק משולב כביכול. השיווק הרגיל שנוטה להיעזר בקמפיינים אמור היה להיות ממומן מהתשלומים החודשיים של המפיצים.

לחברה היו קמפיינים בעבר, לא ברור אבל מתי לאחרונה היה קמפיין נרחב בסכומים של מאות אלפי שקלים. יהיה בטוח להגיד שלחברה אין קמפיינים חודשיים קבועים בסכומים של מאות אלפי שקלים, כפי שהוצג שיהיה.

3. קידום האתר למקומות הראשונים בגוגל גם נחל כישלון, בלשון המעטה. יותר מחמש וחצי שנים לאחר ההקמה ואין יעד תיירותי אחד בו החברה ממוקמת ראשונה בגוגל. התוכנית של טרוולאור הייתה "להפוך לוויקיפדיה של עולם התיירות" באמצעות הזכיינים שיכתבו מאמר שבועי על יעדים בעולם. מהבדיקה שלנו במציאות מפיצים לא כותבים מאמרים.

מפיצי טרוולאור על מחירי החופשות, יעד כספי המפיצים ממצגת החברה, והשאיפה לבנות את ויקיפדיה של עולם התיירות מהאתר:

travelor prics1travelor prics travelor prics3travelor prics2 travelor prics4travelor prics5travelor prics6travelor prics7

TRAVELOR SLIDETRAVELOR SLIDE1TRAVELOR SITE WIKI

שלושת אפיקי הרווח; אפיק ראשון - אי אפשר לקרוא לזה רווחי

אפיק הרווח הראשון והחשוב ביותר, הוא המוצר, שיווק מלונות. לולא היה קיים טרוולאור הייתה מסווגת כתרמית פירמידה לא חוקית. מעשית, מאפיק זה מצופה להיות איכותי יותר – שני אפיקי הרווח הנותרים מתקיימים בזכות קיומו – חלוקת רווחי חברה היא תוצאה של מכירת המלונות, וגיוס מפיצים כאפיק רווח יחיד נידון להיות תרמית פירמידה לא חוקית.

האפיק עצמו הוא תכנית שותפים מוכרת מעולם התיירות ותכניות שותפים הן חינמיות – התכנית מתגמלת את המשווק בהתאם למכירות ויחסי העבודה בהירים: המשווק מעוניין למכור כמה שיותר על מנת להרוויח כמה שיותר עמלות ולתכנית השותפים מצידה גם האינטרס שהמשווק ימכור כמה שיותר – היא גם תרוויח עמלות על התיווך המוצלח בין בעל המוצר למשווק המוכשר.

חשוב להבין שהמשווק מניב לתכניות השותפים כסף, וככל שיניב לעצמו יותר סביר שגם ימכור יותר והתוכנית גם תרוויח יותר. לתוכנית שותפים אין עילה לדרוש מהמשווקים תשלום מכל סוג, זה לא נהוג ומשווקים לא ישווקו את מוצריה. ככל שתוכנית אטרקטיבית יותר באופן טבעי היא תהפוך לפופולרית יותר והרווחיות תצמח בהתאם. שוק חופשי כאמור.

עמלת המכירה VS העלות החודשית

עמלת המכירה של טרוולאור היא 5% על מכירה של מלון בארץ ו-8% על מלון בחו''ל. עמלה גבוהה ביחס לעמלות של תכניות השותפים החינמיות.

אבל האם 5%-8% עמלה שווים 550 ש''ח בחודש? על מנת לכסות את העלות החודשית נדרש כל סוכן למכור מלונות בסכומים של 6,700-11,000 ש''ח, כל חודש ורק כדי להישאר על האפס. בנוסף, קבלת העמלה דורשת המתנה לתאריך הצ'ק אאוט של הלקוח מהמלון +15 יום, עד אז, על המפיץ להמשיך ולשלם את ה-550 ש''ח מדי חודש.

כך, התשלום החודשי מכרסם בכל רווח וכופה על המפיצים להמשיך לשלם 550 ש''ח כל חודש בשביל לקבל את עמלת המכירה התלויה בצ'ק אאוט של הלקוח (+15). אם מפיץ, למשל, מכר שתי חופשות בשווי 5,000 ש''ח לעוד חודשיים וחצי, בשביל לקבל את העמלות, כ-325 ש''ח, הוא יידרש להמתין שלושה חודשים, עליהם ישלם 1,650 ש''ח. לא כולל דמי ההצטרפות.

על פניו האפיק הזה אינו הגיוני או כלכלי מאחר והוא הופך את הסוכנים למעין שבויים של העסקאות באופן שהם נדרשים להמשיך ולשלם כסף היום כדי לקבל כסף מחר, והלוא זה האפיק שהוא-הוא העסק, מכירת מלונות. החישוב המדויק של רווחיות אפיק זה כואב אף יותר – טרוולאור החלה לאפשר לכל אחד להיות סוכן חינמי וליהנות מ-4% עמלה על כל מכירה, כך שהחישוב צריך למעשה לקחת 4% פחות בחשבון, חצי. סך הרווח מאפיק זה שמפיץ בתשלום בטרוולאור נהנה ממנו לעומת המפיץ החינמי.

שיווק רשתי, בלעדיות והמסלול החינמי

במקור, מודל השיווק רשתי התבסס על רעיון ה'מכירה ישירה' וחסכון עלויות תיווך של חנויות, סוחרים וחברות פרסום. בכדי לשמור על האינטרס של המפיצים העצמאיים הובטחה להם בלעדיות: הם היחידים שיוכלו לשווק את המוצר, המוצר לא יופיע במדפי חנויות או רשתות.

בטרוולאור כל אחד יכול לבצע רכישה לבד דרך אתר החברה, ועם האופציה להיות סוכן חינמי בטרוולאור בשביל 4% עמלה, הלקוח עלול להפוך לסוכן חינמי 'ולמכור לעצמו' את המלון ולקבל את העמלה.

המסלול החינמי מאפשר לכל אדם למכור מלונות דרך אתר החברה בחינם ולהרוויח – לא רק הוא עצמו עלול להזמין לעצמו את המלון ולהרוויח - ולא דרך המפיצים המשלמים (4% פחות מהמחיר יחזרו אליו כעמלת מכירה) – הוא גם עלול להתחרות איתם על אותו פלח שוק, על אותם הלקוחות, והכל חינם.

כסף (לא) נופל מהאוויר

טרוולאור מציעה מודל כלכלי ואנשים מצטרפים אליה בשביל להרוויח כסף. מכל שלושת האפיקים שהיא מציעה, האפיק שנראה הכי מפתה או מלהיב, הוא האפיק השני, השתתפות בחלוקת הרווחים של החברה, שלדעת רבים יהיה רווחי פלאיים. האפיק הזה קוסם להרבה אנשים, אבל הצטרפות על בסיסו היא סתירה: מפיצים ייעודם להפיץ, אם למפיצים משתלם (רווחי) לשווק מלונות הם ישווקו ורווחי החברה המחולקים יטפחו – כל תקווה או צפי לכך הינם חסרי משמעות – רק לעודד מפיצים למכור מלונות יגרום לכך, רק תכנית תגמולים שתהפוך את האפיק לכלכלי.

אם הצפי הוא שההשקעה יום אחד תצלח כי אנשים לבד ירכשו מלונות מאתר החברה, למה מלכתחילה להשתמש במודל של שיווק רשתי? מה הטעם בכוח החברתי אם צרכנים רוכשים לבד מאתר החברה? כך או כך, אם צרכנים לא יקנו חופשות גם רווחים לחלק לא יהיו, ואם מפיצים מצטרפים בשביל חלוקת רווחים עתידית ולא בשביל למכור תיירות, הרווחים המחולקים לא יגדלו – להפך - הרווחים הקיימים יחולקו בין יותר אנשים.

עדכון 5/2020: המסלול החינמי כבר לא קיים, איתו גם נגוזו כל הפנטזיות על עשרות אלפי אפיליאיטים חינמיים שיניבו לזכיינים רווחים פאסיבים, תוכנן שהזכיין שהביא את המשווק החינמי יהנה מיתר הרווחים שהחינמי לא קיבל - כך שעל ידי גיוס משווקים חינמיים הזכיינים יוכלו להתעשר מעבודתם של החינמיים.

עוד שינוי הוא יכולת לשחק עם העמלה, במקום לקחת 8% מהלקוח, לקחת 30% או כל מספר שעולה בדעתו של הסוכן. החברה שסיבת קיומה היא חברתיות והוזלת העמלה שאתרי התיווך גובים, החלה לפרסם איך סוכן מרוויח 3,000 ש''ח מעסקה בסך 9,000 ש''ח. מחירים זולים זה לחלשים.

אפיק רווח שני – חלוקת רווחי חברה?

החברה מציעה שלושה מסלולים מצטברים שמכל אחד מהם מרוויחים. על פניו ומהפרסומים, האפיק המפתה ביותר, זה המלהיב, הוא האפיק של חלוקת רווחי החברה. מי לא ירצה להצטרף לחברה שמחלקת 80% מרווחיה?

על פי פרסומים, טרוולאור מחלקת 80% מרווחי החברה בכל חודש. האמת שונה, מאוד. טרוולאור מחלקת עד 80% מרווחי החברה הנקיים בתחום התיירות בלבד. לא רווחי חברה, רווח נקי מתחום התיירות בלבד. כספים ממפיצים אינם רווח – רק רווחים נקיים מתיירות.
הסעיף מהחוזה של טרוולאור:
TRAVELOR contract

האפיק הזה שמלהיב זכיינים, הלכה למעשה, הוא מורכב מאוד מאוד. ראשית, בשביל לעשות הליך של חלוקת רווחים יכול ויש צורך בקבלת אישורים מרגולטורים שונים, זאת מאחר והחוק עשוי לדרוש תשקיף בחלוקה של רווחים לציבור.

מידיעה שלנו טרוולאור מודעת לקושי שיש באפיק הזה, ולמרות זאת טוענת שהיא פועלת כדין. עם זאת ולמרות העמדה שלה, בהחלט יכול להיות שהיא טועה. בהנחה ומדובר בשותפות עם ציפייה לרווח ממאמציהם של אחרים שמוצעת לציבור, יכול ומדובר בנייר ערך, מצב כזה דורש תשקיף מאושר על ידי הרשות לניירות ערך.

להפנים: רווח זאת הגדרה בעייתית מלכתחילה; מעבר לכך שהמשמעות המילולית משקפת פלוס שלאחר הוצאות, עם רווח ניתן לשחק. למשל, להעסיק את גיסתי בשכר מופרז או לשפץ את המשרד, כך שלא יוותר רווח. בנוסף לזאת שחלוקה שאינה שקופה למעשה מבוססת על רצונו הטוב של בעל השליטה.

בפגישה שהתקיימה עם יוסי כהן המנכ''ל, הוא טען שקיבל חוות דעת משפטית שמאפשרת לו לתת את הבונוס הזה של רווחי חברה ללא תשקיף. המוצר עליו משלמים 550 ש''ח כל חודש, הוא קורסים, כך כתוב בחוזה. כך שאין צורך בתשקיף.

אתר טרוולאור צועק עתיד כלכלי בטוח יותר והקמת עסק אינטרנטי מצליח. אבל בשיחה עם כהן הוא אומר שלטרוולאור כולם מצטרפים בשביל ללמוד. הבונוס של רווחי חברה הוא תמריץ. המוצר הנמכר, עליו כולם משלמים, הוא קורסים. לטענתו, אולי עשרה אחוזים מהזכיינים משלמים בשביל חלוקת הרווחים, בשביל ההשקעה. 90% נמצאים בטרוולאור בשביל ללמוד.

לשווק את טרוולאור כשותפות בעסק זה אסור ללא אישור הרגולטורים, אבל מי יצטרף לחברה תחת הטיעון 'שבטרוולאור לומדים שיווק באינטרנט'? אתר החברה, הכנסים, הזכיינים עצמם – כולם צועקים כסף כסף כסף. אבל כשמדברים עם כהן על תשקיף - הוא אומר שהכסף שהזכיינים משלמים זה נטו על קורסים.

מבחינת כהן, התשלומים של המפיצים הם על קורסים השווים לפחות 30,000 ש''ח. כל הסיפור של רווחי חברה, זהו בסך הכל בונוס שהוא נותן. טרוולאור היא מכללת אינטרנט. העובדה שבכובעו האחר הוא משווה את החברה לאתר בוקינג וצופה לאותם זכיינים/מפיצים/תלמידים בעלות על רווחי האתר המפורסם, המקודם והזול בעולם לא נראה שמעניינת אותו.

הקלטה מהפגישה שקוימה עם יוסי כהן ותומר עיני ביולי 2018:

דברי כהן, לפיהם רווחי החברה הם בונוס עם חשיבות מועטה לא עולים בקנה אחד עם המצגות ותכניו שלו עצמו. ברור לכל שטרוולאור זה עסק שמציע עתיד כלכלי, "הזדמנות עסקית" – כהן אומר שלרווחי החברה אין קשר בכך, לדעתו כסף ניתן להרוויח ממכירת תיירות. לדעתי, תיירות אפשר למכור חינם אין כסף דרך בוקינג.

 • כהן אומר שמשלמים על קורסים השווים לפחות 30,000 ש''ח. זכיינים ותיקים שילמו כבר יותר מ-30,000 ש''ח לחברה, וממשיכים לשלם. כמו כן, הקורסים לא מתורגמים לכל השפות, למעשה רק לאחרונה הם תורגמו למספר שפות. על מה שילמו ומשלמים מפיצים מחו''ל?
 • נטען שכספי הזכיינים מיועדים לתקציב הפרסום; מה פתאום קורסים בתמורה ל-550 ש''ח?
עדכון 5/2020: מספר חודשים אחרי פרסום הסיקור נשלחה לזכיינים הודעה בווטסאפ הקבוצתי על אישור השינוי בתנאי ההתקשרות, מ'יזמים' ל'סוכנים'.

מעבר לשקיפות

החוסר בשקיפות מחסל היתכנות כלכלית-ריאלית שאפשר 'לבנות עליה' מהאפיק-בונוס הזה, אבל הפערים בין מצגי החברה למוצע עוד רבים. 80% רווחי תיירות זאת לא האמת. טוב, זה תלוי. מי אתה, כמה זמן אתה, ומה תרמת לעסק. מפיץ משלם מקבל 50%, בשביל חלק מ-30% הנותרים נצטרך להוכיח את עצמנו כתורמים לעסק.

 • כיוון ו-50% מתחלקים בין כל המפיצים מדובר בסכומים פעוטים – כל המפיצים מתחלקים בהם. ב-30% הנותרים לעומת זאת, מתחלקת קבוצה קטנה של אנשים, מפיצים שעבדו כביכול, וחלוקת הרווח פר בן אדם גדולה יותר.

כמה עדויות מתארות תקופה, מספר חודשים אחרי הקמת טרוולאור, עוד לפני שהיה אתר פעיל והעסק היה רק בתחילתו, כשהחלו לצוץ כל מיני חברים וקרובי משפחה של המנכ''ל, מגיחים מהצללים ומספר הזכיין שלהם ותיק, ממש כאילו היו בחברה מימי ההקמה הראשונים. לא ברור מה משמעות הוותק אם כלל, כן ידוע של-1,000 הזכיינים הראשונים הובטח 1% מהרווחים שמחולק ביניהם בלבד, 1% מאותם 80% שהאופציה לקבל חלק מחלוקתם עודנה משווקת בפרסומים רבים.

האם הטיב כהן עם חבריו ובני משפחתו? אין לדעת. מה שכן על פניו מוזר, הוא שמבדיקה בפייסבוק עולה כי לפני כשנה הצטרף לחברה אח של הסמנכ''ל, נווה עיני. הדברים עולים מפרסום שלו בפייסבוק מה-7 בנובמבר 2017 לפיו הצטרף לאחרונה למיזם תיירותי עסקי. הפוסט מראה שהאח נהנה ממספר זכיין עתיק, מספר 608, וככזה, אנחנו יכולים לנחש לפחות אחוז אחד של רווח שהוא זכאי לחלק מחלוקתו. הדברים לא עולים בקנה אחד עם כך שהוא הצטרף רק לפני כשנה.

neve eini

וזה לא הסוף. בעבר זכיינים שילמו דמי הצטרפות בני אלפי שקלים ובין השינויים הרבים בתנאי ההצטרפות, היו תקופות בהן זכיינים חדשים לא נדרשו לשלם אותם. הזכיינים הוותיקים ששילמו דמי הצטרפות פוצו בנקודות המעניקות להם יותר אחוזי רווח כך שב-30% הנותרים מתחלקים גם זכיינים שפשוט שילמו בעבר דמי הצטרפות של אלפי שקלים.

בנוסף להם, זכייני עבר שתרמו ידע או זמן ממשיכים ליהנות כיום מהחלוקה של ה-30%. הם כבר לא מתעסקים עם טרוולאור, אבל הדרגה, משמע חלוקת הרווחים, שלהם. השאלה המתבקשת, אוקי אז כמה מפיצים יש וכמה נמצאים בכל דרגה, תלויה באוויר. מידע הכרחי למתעניינים, כמה שותפים יש ברגע נתון, ניתן להצגה בגאדג'ט פשוט, יום עבודה של מתכנת בלחץ.

מפיצים או מתעניינים רלוונטיים מקבלים 'מענה מעוגל' מבכירים, אבל שיתוף בסיסי וכן שיציג בדיוק כמה מפיצים יש בכל רגע, אין כיום באתר. מידע בסיסי סך הכל, כמה שותפים יש איתי? אם עסק ושותפים אז עד הסוף: כמה אנשים מרוויחים, כמה אנשים הפסידו, כמה עזבו, כמה ומי האנשים בכל דרגה. בסיסי, שוכרים דירה, שואלים, כמה שותפים?

 • גאדג'ט-מודול כזה כבר היה בעבר באתר החברה והציג כמה זכיינים יש ברגע נתון.

דוגמאות לתשובות המגייסים (או שיעור בשקיפות):

travelor open grup dissctravelor open grup dissc1travelor open grup dissc2travelor open grup dissc3

עדכון 5/2020: כיום טרוולאור טוענת שיש לה כ-1,800 סוכנים. מידע חסר ערך. המספר באותה מידה יכל להיות 600 או 6,000, מי יודע מה האמת.

מתי פעם אחרונה קיבלת בונוס של חצי מיליון שקל?

הצורך בשקיפות בעסק שכזה מהותי. כמה עובדים מועסקים ומה עלות השכר שלהם? מה הרווח הנקי של החברה? אי המענה עליהן היא גם התשובה באשר לכדאיות השותפות. אין מענה כיוון ואין יודע מהו שותף או כמה יש ממנו, כמה העסק מכניס וכמה מוציא. בשום עסק שותף לא מנוע ממידע בסיסי על העסק, הלוא זהו המידע הרלוונטי לגיבוש החלטה לגבי השקעה בחברה.

אז חלוקת רווחי חברה היא חלוקת רווחי החברה הנקיים מתחום התיירות בלבד, ובלי שקיפות מינימאלית על הוצאות החברה, כמות השותפים ודרגתם זאת אפילו לא חלוקת שי לחג. ה-80% זה עד 80% - 50% רק באמת מובטחים וגם העד 80% הם למעשה עד 79% - אחוז הובטח ל-1,000 הראשונים. ב-29% הנותרים מתחלקים מי יודע כמה ולמה, ולפחות נראה שבני משפחה של ההנהלה מצטרפים בדיעבד ונהנים ממי יודע מה. אוי הברוך.

חלוקת רווחים זו אינה שותפות, כהן קורא לה בונוס. הטבלאות שהחברה מפרסמת למפיצים מציגות רווחים של קרוב לחצי מיליון שקל לכל מפיץ ומבוססות על אותה חלוקת רווחים עתידית – יד אחת אומרת זה אפיק הרווח שיעשה את כולנו עשירים בעוד השנייה קוראת לאותו אפיק בונוס.

מבדיקה שלנו נראה שחודשים אחרונים 'רווחי' רוב המפיצים נעים בין 40-60 ש''ח לחודש.

סיכום חלוקת רווחי חברה: האפיק אינו בעלות משום סוג. בעלות מעוגנת בחוזה, מאפשרת לשותף למכור את חלקו, לתבוע ממנו, לדעת מה קורה, זה שלו. בטרוולאור אנשים נכנסים אנשים יוצאים והכל במחשכים. דלת מסתובבת בלובי. קונים קורסים ומתומרצים בבונוס, לא בעלות ולא שותפות. קורסים.

עדכון 5/2020: פרמטר נוסף לחלוקת הרווחים "קו הכסף" ככל שוותיקים יותר מרוויחים יותר. כאילו כל הסיפור הזה לא היה מבולגן מספיק גם ככה.

אפיק רווח שלישי – הטבת חבר מפיל חבר

ברז החיים של חברות שיווק רשתי: פרקטיקה של 'הטבה' הופכת לאפיק רווח, שווה בין שווים. בטרוולאור משווים עצמם למשטרה או לחברות הייטק המעניקות הטבה חד-פעמית לעובד שעזר לגייס עובד. כזה עם הגדרות תפקיד, קורות חיים, יעדים וציפיות. התגמול המתמשך בטרוולאור מתקבל, כביכול, על 'ליווי' של המגויס החדש.

אין מה להקביל הטבה חד-פעמית של כמה מאות שקלים, שביחס למשכורת של עובד היא כאין וכאפס לבין אפיק הרווח הזה; טרוולאור מעניקה למגייס שליש מכל התשלומים של המגויס ואינה חד-פעמית, כל חודש שליש. תמורה על ליווי נצחי. אותו מגויס שיכול והגיע יום אחרי המגייס שלו ואף עתיד יהיה להיות בדרגה גבוהה יותר – בעוד המגייס ימשיך להרוויח על 'הליווי'.

 • לא תמיד זה היה כך; לפחות בהתחלה, לפני יותר מ-4 שנים, כשהתשלום היה 5,500 ש''ח דמי הצטרפות כולל סופ''ש במלון, המגייס היה מתוגמל ב-500 ש''ח חד-פעמיים. התשלום החודשי, ה-550, מיועד לקידום החברה. אין שליש קבוע למגייס.

האפיק המנצח

בחינה של שלושת אפיקי הרווח יוצרת בלבול, מין ניפוח של העסקה כאשר כל אפיק כשלעצמו מתקשה לכסות את ההשקעה, והאפיק היחיד עם פוטנציאל רווח הוא אפיק הגיוסים. זהו סוג של 'עידוד טבעי' לפניה אליו – פוטנציאל הרווח גדול יותר ויש לגיטימציה לקיומו – גם מוכרים מלונות וגם מחלקים רווחי חברה. אפיקי הרווח "דוחפים" את המפיץ לעבר האפיק הרלוונטי, האפיק הרווחי.

למכור מלונות דורש מרדף חודשי אחרי עסקאות בשווי אלפי שקלים ולו רק כדי להיות על האפס, בזמן שהחברות המתחרות מציעות לעשות זאת חינם. חלוקת רווחי חברה שווה לחלוקת שקיות בסופר ובכל מקרה למפיץ מעט השפעה על רווחיות האפיק. כך, המפיץ כבר מושקע ובאופן טבעי מבין שעל מנת להרוויח עליו לגייס, זאת פשוט הדרך הרלוונטית להגשמת היעד המקורי להרוויח או לכל הפחות לא להפסיד.

ערך העסקה ומבצעי הגיוס

אם מנסים להבין את ערך העסקה, את העלויות שמגולמות במחיר, המסקנה המתבקשת היא שכמעט ואין. בהתחלה, דמי ההצטרפות עמדו על 5,500 ש''ח כשבתוך הסכום היה כלול סופשבוע במלון, בהמשך השתנו ל-3,950 ש''ח, אחר כך בוטלו עד שחזרו, 1,000$ הפעם, עד שבוטלו שוב. לאחרונה חזרו ועומדים על 399$. לאורך כל השנים וגם כשדמי ההצטרפות בוטלו, התשלום החודשי של 550 ש''ח נותר.

 • חודשיים מהשינוי האחרון (399$) והמחיר השתנה שוב, כאילו. המחיר 'עלה' ל-1,000$ כאשר אם נכנסים להרשמה דרך לינק לוובינר מוקלט של המנכ''ל העסקה שוב זמינה ב-399$.

השינויים התדירים במחיר יוצרים תוצאה חסרת הגיון, שלא מתקבלת על הדעת. שני אנשים יכולים להגיע בהפרש של יום בעוד אחד ישלם אלפי שקלים דמי הצטרפות, אחר לא ישלם כלל, בתמורה לאותו המוצר!

אם בוחנים את העלויות הישירות שיורדות מהתשלומים התמונה בכלל מטרידה: 33% הולכים לחבר המגייס ו-17% למע''מ = 50% מתשלומי המפיץ כלל לא מגיעים לחברה.

לאחרונה טרוולאור החלה לתת הטבה מפנקת במיוחד על גיוס חברים:

yossi offer

"החודש בלבד" הפך לשלושה חודשים.

ההטבה אומרת העיקר תביאו אנשים, החברה תעניק למגייס גם 68% מדמי ההצטרפות של המגויס. אם מוסיפים את עלות מע''מ (17%) וסך הרווח של טרוולאור הוא 15%. במצב זה מפיץ מצטרף, משלם 1,470 ש''ח (399$ דמי הצטרפות נוכחיים) והחברה מקבלת 220 ש''ח. 85% מדמי ההצטרפות כלל לא יגיעו לחברה.

עדכון 5/2020: באחד מימי הבחירות שנה שעברה דמי ההצטרפות בוטלו שוב, ונותרו כך. לאחרונה החלו שוב פטפוטים על 1,000 - 1,500 דולר. בכל אשר להטבות הגיוס, יש גם בונוסים חדשים, יותר מדור אחד קדימה. בסיקור טרוולאור קורונה יש פירוט מאחת המצגות העכשוויות של החברה.

עדכון 10/2020: נוסף מסלול פרימיום ב-1,500$ דמי הצטרפות, במקום 5,000$ לטענתם, שפוטר את הזכיין מתשלום על ה-3 חודשים הראשונים (450$).

שיווק רשתי או המתכון לשכיחת המוצר על האש

אפקט טבעי בחברות שיווק רשתי הוא שההתבססות על מפיצים במקום על מוצר יוצרת התעסקות בלתי נגמרת בגיוסים ומעגל הקסמים הזה הופך לאורך זמן לDNA של החברה – מה שהיא עושה ביומיום, מה שהיא יודעת לעשות, הפתרון לכל. יהיה כסף נשפר את האתר, יהיו מפיצים ישווקו את האתר.

הפוקוס הזה על הגיוסים, מעבר להיותו סממן פירמידאלי מובהק, הוא גם מתכון נפוץ לשכיחת המוצר על האש. המוצר, זה שהוא-הוא הסיבה לכל, האשראי להמשיך לגייס, הסיבה שהרשויות לא מקפלות את הבסטה וכולאות אנשים. המוצר פשוט הולך לאיבוד במערך שיודע בעיקר לגייס.

 • בדרך כלל, במוקדם או מאוחר מפיצים מבינים שהעיקר זה גיוסים וקשה להתעלם מהפיל שבחדר. כשהתודעה הקולקטיבית עוברת את המסה הקריטית, אנשים מתחילים לנשור. כך הבועה מתפוצצת והעסק מתפרק. בטרוולאור היו כבר גלי עזיבות ויותר מפעם אחת.

יוסי כהן

הבעלים-מייסד-מנכ''ל של טרוולאור הוא שחקן ותיק בתחום השיווק רשתי, מגיל 18. חייב שהכיר בשלב מסוים בכישלון המובנה שבשיווק רשתי – הוא ראה, לקח חלק ויודע שאנשים הפסידו, אין מחלוקת על כך שבארץ וורלד ונצ'ורס וניוסקין קרסו באופן יחסי. כשמדברים איתו על שיווק רשתי הוא הפכפך, תומך מחד מלכלך מאידך: אומר שמוצרי הרבלייף איכותיים ואחר כך אומר שהם עקצו 30 שנה.

yossi worldventures

הוא טוען שהיה למקדם האתרים המוביל בארץ בגוגל, עיון באתר החברה, MBK, למי שעוסק בתחום נראה לא מתופעל ומתוחזק בלשון המעטה. מעבר לשלוש חברות שיווק רשתי וחברת קידום אתרים, הוא מספר שעבד גם בלאומי קארד, ומקורות שונים מתארים תקופה בה עבד בעגלות בארה''ב.

יוסי כהן הוא איש שיווק, מוצלח ומוכשר. הוא מציג לכל אחד את הדברים שהוא רוצה לשמוע. כדאי להפנים שגם אם דעתו נשמעת מוצקה, בנקודה מסוימת, אחרי כמות שקרים, מילים מאבדות משמעות. גם אם משדר שינויים, התפתחויות ומספק הסברים טובים, כדאי לקחת בחשבון שהקולות שיוצאים לו מהפה הם פשוט לא מקורות מידע אמינים.

מאמר זה, בא להציף בפני הקוראים השוקלים להצטרף כסוכנים את הקשיים, הן הקיימים במודל העסקי של טרוולאור, שלמרות ונראה קורץ לעין מגלם סיכון גבוה מאוד, והן ביכולת או סיכוי ת'כלס להרוויח ממנו. מבחינה זו השקעה בחברה נראית מרחק יבשות מהשקעה או שותפות בסטרטאפ.

הטעיות ושאר ירקות

 • באתר החברה הוצגה בעבר כתבה שנעשתה על טרוולאור. הכתבה מערוץ 1 עברה עריכה גסה כך שהביקורת על החברה ירדה לחלוטין והכתבה נראית מחמיאה לחלוטין. ערוץ 1 קיבלו פנייה בעבר והורו לטרוולאור להוריד את הכתבה הערוכה מהאתר. לאחר שערוץ 1 נסגר ו"כאן" (התאגיד) הערוץ החדש קם, הכתבה הערוכה חזרה לאתר החברה וההטעיה נמשכה.
  הסרטון הערוך לא מופיע כרגע באתר, ניתן לצפות בו בעמוד היוטיוב של טרוולאור:
  https://www.youtube.com/watch?v=Js46nGD0K3M
 • תקנון פייסבוק אוסר פרסום של הצעות שיווק רשתי, אבל זה לא מה שעוצר את טרוולאור מלגייס דרך הפייסבוק: פשוט לא מציינים את שם החברה בפרסומים ונותנים פרטים בפרטי. בין הפתרונות שלהם לאיסור של פייסבוק יש למפיצים המשלמים קורס ל'פתיחת פרופילים רבים והיתרון בהם'.

  הסיבה לצורך בפרופילים רבים היא שפייסבוק חוסם אותם וצריך פרופילים לגיבוי, על מנת ש'הפעילות העסקית' תוכל להמשך בזמן שהפרופיל הספציפי מושעה. למען ביסוס הכיסוי, במשרדי החברה מוכרים כרטיסי סים. ממש התחפשות פר-אקסלנס.
  פירוט מבכיר בחברה:

 facebook travelorfacebook travelor1

 • מצג בעייתי ממש הוא הסיפור של לינוי צוברי. לטרוולאור פוסטים מובנים לגיוס זכיינים – פשוט לעשות העתק הדבק (כלי נפוץ ושנוי במחלוקת שנהוג בשיווק רשתי). אחד הפוסטים עם המסרים היותר בעיתיים הוא 'להרוויח כבר ביום הראשון' ובתור דוגמא, מראים את לינוי צוברי, שביום ההצטרפות כבר מכרה שתי חופשות.

  אותה לינוי, עזבה את החברה מהר מאוד ואף ויתרה על הרווחים שלה. היא אומרת שהפסידה 3,000 ש''ח, שלקבל את הכסף זה סרט בפני עצמו, שהמחירים של המלונות היו יקרים יותר מהמתחרים ובעיקר היא אומרת את המובן מאליו: כשאתה עובד אצל מעסיק אתה מקבל שכר, אין סיבה שתשלם כדי לעבוד.

linoy

מלכה.

סטרטאפ בינלאומי?

כל הנ''ל לא מפריע לפמפם למפיצים שאוטוטו הם ירוויחו מאות אלפי שקלים בשנה ויותר, והפתרון פשוט, לוקחים את רווחי בוקינג מ-2015 מחלקים לכמות הזכיינים הצפויה ואומרים שזה צפי הרווחים ל-2020. טבלה זו כבר פורסמה בעבר, ומשחלפו השנים פשוט שינו את השנה. לאחרונה נולדה טבלה נוספת – החבר'ה בטרוולאור החליטו שאין צורך ב-50,000 זכיינים ו-10,000 יספיקו, אז אללה טבלה מס' 3.
202020222015
בטבלה האחרונה כבר לא מצוינת שנה והרווחים הוכפלו פי 5 כאמור, במקום 50,000 מפיצים 10,000.

עדכון 5/2020: לאחרונה החברה הולידה טבלה רביעית, ולראשונה כזו שאינה מבוססת על הרווחים של בוקינג. בטבלה החדשה הצפי הוא כ-10,000$ בשנה. ירידה דראסטית.

בחינה של טרוולאור על בסיס הקיים, יעדים מול מציאות, מציגה מצב ביש. מה המוצר? מלונות הכי זולים והאתר המקודם בגוגל. האם אתר מקודם? לא. המלונות זולים? לא. האם הטכנולוגיה חדשנית או פורצת דרך? לא. האם להנהלה יכולות, הישגים או ניסיון כדי להצמיח אימפריה? כבר עברנו על זה. זה המוצר, זה העסק, זה הפוטנציאל.

בקטנה: האתר עובר על חוקי הפרטיות של האיחוד האירופי (GDPR), וכששואלים את כהן על הנושא, הוא אינו יודע במה מדובר. רגולציה שקריטית לו כרגע וגוררת קנס של מיליונים. אולי איזה קורס יעזור.

סופו של דבר

מין הבדיקה שאנחנו ביצענו עולה כי חברת טרוולאור שמציגה עצמה כרשת לגיוס סוכנים היא סוג מתוחכם וחדשני של שיווק רשתי שעושה שימוש במבנה מורכב יותר של אפיקי רווח המאפשר להמשיך וליהנות מכספי הגיוסים ולתת מסלולי רווח אלטרנטיביים כך שאפשר להציג את העסק כלגיטימי לכל הגורמים והרשויות.

להערכתנו מדובר בעסקת שיווק רשתי שעשויה להיות אסורה בנסיבות מסוימות. כמו כן, לפחות ההתנהלות מעוררת שאלות שיכול ויום אחד יבחנו על ידי גורמים כגון הרשות לניירות ערך או הרשות להגנת הצרכן.

טרוולאור החזירה כספים לפונים בכתב. סביר להניח שהחברה לא מעוניינת להגיע לבית משפט, מעבר להטעיות רבות, הסיפור מול הרשות לניירות ערך עלול להיות סיבה ממשית לדאגה. ברמת התערבות מצד הרשות, יש סיפור על מפיץ לשעבר שפנה לרשות וקיבל תגובת פקיד קלאסית: או שתגיע עם עיתונאים או שתגיעו יחד כמה מתלוננים.

אם הנכם מפיצים בהווה או בעבר, שקלו לדרוש את כספכם כמו גם רווחים שנצברו אם יש. אין סיבה שחוסר המעש של המערכת יבוא על חשבון אזרחים, בין אם זאת הרשות לניירות ערך או הרשות להגנת הצרכן.

לסיום, קצת מהרהורי ליבה של מפיצה:

bad travelorbad travelor1

לפרק האחרון על טרוולאור - קורונה

לסיקור הכללי על טרוולאור

לקריאה על מייסמארטי

לקריאה על שגיב קורן ופינדרלה

לקטגוריית אתרים תחת

לעמוד הבית

קישור מקוצר של הסיקור לשיתוף: goo.gl/qp3PQj

הוכחות תשלום אחרונות

 • 1
 • 2
 • 3
150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

הוכחת תשלום שלישית מפאנל4אול, פאנל סקרים ותיק שמוכיח עצמו כל פעם מחדש כאמין ובעל...

אפריל 27, כניסות 2290

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

Bitcoinsfor.me הוא ברז 5 דקות שנכון למאי 2019 נראה הברז הנדיב ביותר בנמצא. הוא מ...

מאי 15, כניסות 1242

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

הוכחת תשלום שנייה משטראוס + אפליקציית המתנות של חברת שטראוס המעניקה נקודות הניתנ...

מאי 29, כניסות 1561

195 ש''ח iPanel הוכחה מס' 4 - שוברי נופשונית + הסבר על השוברים בכלל

195 ש''ח iPanel הוכחה מס' 4 - שוברי נופשונית + הסבר על השוברים בכלל

פאנל הסקרים הגדול בישראל iPanel מתגמל בשלוש דרכים: שובר דיגיטלי של BuyMe, שובר ד...

אפריל 24, כניסות 1082

377.20 ש''ח - פרויקט המדגם - הוכחה מס' 4 - PayPal ולחשבון לאומי

377.20 ש''ח - פרויקט המדגם - הוכחה מס' 4 - PayPal ולחשבון לאומי

הוכחת תשלום רביעית מפאנל הסקרים פרויקט המדגם. אחד הפאנלים הותיקים והאמינים בישרא...

מאי 13, כניסות 841

1168 דוג Moon dogecoin - הוכחה מס' 2 - תשלום מCoinPot ישירות לארנק

1168 דוג Moon dogecoin - הוכחה מס' 2 - תשלום מCoinPot ישירות לארנק

מון דוגקוין הוא ברז דוגקוין, הברז הוא חלק מרשת של ברזים, ביטקוין, ביטקוין קאש, ל...

מאי 25, כניסות 700

150 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 4 - BuyMe TOTAL

150 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 4 - BuyMe TOTAL

המרה של 1,500 נקודות מPanel4All ל-150 ש''ח בBuyMe. המתנה שנבחרה היא BuyMe TOTAL ...

מאי 31, כניסות 876

250 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 6 - יתרה BuyMe

250 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 6 - יתרה BuyMe

הוכחת תשלום שישית מפאנל ויו, פאנל סקרים מוביל בו מרוויחים כסף מסקרים. בעברו הפאנ...

אוגוסט 17, כניסות 656

100 ש''ח Cashback - הוכחה מס' 1 - העברה ללאומי

100 ש''ח Cashback - הוכחה מס' 1 - העברה ללאומי

הוכחת תשלום ראשונה מקאשבק ישראל, כנראה אתר הקאשבק המוכר ביותר בישראל. קאשבק ישרא...

ספטמבר 6, כניסות 723