אתרים
ביטקוין
כסף מאפילקציות
מתנות חינם
סקרים בתשלום

פינדרלה, טודובום, מייסמארטי, סמארטי פידבק, סמארטי ישראל, סמארטי, סמארט וואי, סייבוואי

smarty israel logo

פינדרלה הוא שמה החדש של חברה בהנהגת שגיב קורן, האם finderella פירמידה? זהו סיקור פעילות חברות פינדרלה / טודובום / מייסמארטי לאורך השנים.

מייסמארטי ישראל היא כביכול חברת סטארטאפ עולמית שהגיעה לישראל בשנים האחרונות. המוצר, אפליקציה המרכזת בתי עסק ומעניקה קאשבק בתמורה לפידבקים, על פניו נשמע מסקרן, ולפי חישוב פשוט שמוצג במשרדי החברה צפוי להיות גם מאוד רווחי. חלק ניכר מהפעילות של סמארטי היא גיוס זכיינים שרוכשים את הרווחים על פלח מהעסקים שישתמשו באפליקציה, ממש סטארטאפ במימון המונים. בתמורה לכמה אלפי שקלים סמארטי תתחלק עם כל אחד ברווחים מ-480 עסקים רנדומליים שירשמו וישלמו לאפליקציה.

רקע

סמארטי מקווה להפוך לרשת הפידבקים המאומתים הגדולה בעולם. כמו שניתן לרכוש מגרופון ארוחת בוקר למסעדה, סמארטי טוענים לאיזושהי צורת אימות שתאשר שאכן התרחשה עסקה בתיווכה. כאשר הלקוח יחפש מסעדות באזורו הוא יוכל לראות פידבקים קודמים ואת אחוז הקאשבק שבעל העסק מעניק בתמורה לפידבק. בעל העסק מצידו יעניק כמה אחוזי קאשבק גם לסמארטי על התיווך ולאחר זמן מה יחל לשלם על מינוי חודשי על מנת להישאר באפליקציה.

מעבר לרווחים מהשימוש העתידי באפליקציה שיהיו פתוחים לכל משתמש, סמארטי מציעה גם להכנס לשותפות איתם ב-480 עסקים בתמורה ל-15,000 ש''ח. 480 עסקים רנדומליים הרשומים תחת 'השותף' ומניבים לו חצי מכל סכום שמועבר לסמארטי: חצי מהקאשבק שהעסק מעביר לסמארטי מכל עסקה וחצי מדמי המנוי של אותו עסק בהנחה והוא יבחר לשלם אותם בשביל להיות מוצג באפליקציה. 

סמארטי מקווה לגבות מכל בעל עסק כ-50 ש''ח בחודש ומבית עסק שמצליח בזכות האפליקציה 500 ש''ח. האפליקציה קיימת אבל לא באמת עובדת עם בתי עסק בתירוצים שונים כבר שנים. היעדים של האפליקציה משתנים כל הזמן ובפועל לא ברור כבר אילו פיצ'רים באפליקציה באמת עובדים, רק ששימוש אמיתי ונרחב באפליקציה מעולם לא היה וספק אם אפילו בוצעה עסקת קאשבק בודדה עד היום.

השינויים ביעדי האפליקציה לא לבד וגם שיווק הזכיינות משתנה בתדירות גבוהה. המחיר שבעבר היה 9,000 ש''ח בשביל שותפות ב-900 עסקים רנדומליים עלה ל-12,000 ש''ח ב-2017, לטענתם בהתאם לכמות בתי העסק שאישרו את שיתוף הפעולה עם האפליקציה, מה שנטען אז כמאות אלפים. ב-2018 המחיר עלה ל-15,000 לכל משקיע.

  • הפחתת כמות העסקים לכל זכיין (מ-900 ל-480) נראית כמיועדת למעגל הזכיינים הותיקים. לא לעורר חשד מדוע זכיין טרי מקבל את אותן ההבטחות ללא הזמן שהם כבר נתנו.
  • יש עדויות רבות על זכיינים שקנו שותפות יותר משמעותית בעשרות ומאות אלפי שקלים.
  • כמויות של סיפורים על זכיינים שמכרו את נקודת הזכיינות שלהם, זכיינים שויתרו להם על חלק מהסכום כי לא היה להם יותר, זכיינים שמציעים לאנשים שלא הצטרפו להפנות אליהם חברים בתמורה לחלק מעמלת הגיוס ועוד מטעמים לא מחמיאים.

אז איפה החרטא?

כביכול אין חרטא, וזאת החוכמה כאן. האפליקציה קיימת ובפגישה עם אנשי השיווק של סמארטי הם מציגים אותה וסוקרים את הממשק של בעל העסק ואת הפידבקים שהוא מקבל. הכל אמיתי ויפה ולכן משהו חייב להיות מסריח, הרי אם הרעיון כל כך טוב למה צריך להתעסק עם מימון המונים במקום עם משקיע אחד? הקומבינה כאן נראית חוקית לגמרי: באמת יש אפליקציה, באמת אפשר להשקיע ולהיות שותף, ואם לא יצא מזה כלום אז לא יצא מזה כלום - קורה שהשקעות לא מצליחות.

לפחות בירושלים המשרד של סמארטי הוא מינימאלי ומחולק למשרדים מבודדים. אין צורך להגדיל ראש על מנת להבין שכל תכליתו של המשרד הוא מציאת משקיעים. הטענה של החברה היא שהמטה נמצא בבולגריה ושהבעלים גם כן בולגרי. חיפוש זריז בגוגל מגלה את כל התהפוכות שהחברה עברה, שינוי שמות תדיר, סגירת החברה בבולגריה, משרד הביטחון בישראל עוצר את המימון מפקדונות של חיילים משוחררים אל סמארטי וזה אפילו לא קרוב להיות הסוף.

לאחר שיותר ויותר קולות החלו לצאת נגד סמארטוואי, סמארטי, פינדרלה או איך שלא קוראים לזה, הזכיין שהביא את החברה ארצה, שגיב קורן, החליק לעמדת המנכ''ל, שכן המנכ''ל, יורם אדרי, פרש ללא שום הצהרה, כנראה בעקבות שיימינג שעברו מבקרי החברה. דברים הסלימו עד לכך שנולדו קבוצות שהאשימו את מבקרי סמארטי בהטרדות מיניות, תמיכה בהיטלר ועוד ועוד.

כיום כמות העדויות נגד החברה כבר לא פרופורציונלית ועומדת על מאות זכיינים. ההכנסות המשוערות לסמארטי מהזכיינים נאמדות בעשרות מיליונים. מדיבורים ברשת עולה מספר של 3,000 זכיינים (ערך של כ-30,000,000 ש''ח). נגד החברה מתנהלות כיום שתי תביעות; ייצוגית במסגרת חוק הספאם, וכתב תביעה מדה-מרקר אתר כלכלי בבעלות עיתון הארץ, על כתבה באתר המתחזה לדה מרקר שמקדמת את סמארטי.

לסיכום

מעבר לגיוס קלאסי מההמונים, בסמארטי יש עוד פקטור שחשוב להיזהר ממנו: המוצר אמיתי. המשקיעים באמת מאמינים שהוא ישתלט על העולם מתישהו. כל הטעייה מתמשכת נדרשת לעבור מעת לעת התפתחות למען תחזוק המצג שכדאי להשקיע, ביחס לרווחים מזכיינים השקעת החברה באפליקציה היא כאין וכאפס. המשמעות של מוצר אמיתי בנישה כה חדשה כמו אפליקציות יכולה לבלבל רבים שלא מכירים את רזי הטכנולוגיה.

המוצר האמיתי, הפך את סמארטי לאחד מעסקי ההמונים המוצלחים ביותר בארץ. מה שנקרא מקבלים את כולם. הסימפטום הכי מוכר של פירמידות. גיוס כסף טיפש. אתרים כמו כיכר השבת (קהל חרדי) שמפרסמים את סמארטי תמורת תשלום באור חיובי ומעניקים לסמארטי חופן לידים שלרוב לא יודעים דבר בטכנולגיה. בשילוב הטבות חבר מביא חבר מפליגות, פריסות לתשלומים ושאר הריקושטים המסקנה המתבקשת די ברורה. מתחיל בפ'

חברות עם פעילות סובבת גיוסים חייבות להתנהל בצורה דומה, שכן ההסתמכות שלהן היא לא על רווח ממוצר. בחודשים הראשונים של 2018, סביר להניח לאור הקשיים לגייס זכיינים חדשים, החלה סמארטי לגייס עוד כסף ממעגל הזכיינים הקיים, אלו שכבר שילמו. כיוון והעסקים צריכים להרשם לאפליקציה כל זכיין נדרש לטלפן לעסקים הרשומים על שמו או לחילופין לשלם למערך הטלמרקטינג של סמארטי 17 ש''ח לשיחה. אם לא יעשה אחד מהשניים זכיינותו תתאדה.

 

ניתן להבין מהלך הרוח של החברה שהכל סובב זכיינים. מאמר המתחזה לדה-מרקר, משרדים רק לשם גיוס זכיינים, פרסום ממומן לקהלים ללא ידע בנישה, שיימינג בדיוני, ספאם (לכאורה). חברה שעיקר מאמציה הוא לגייס כסף. המוצר המיועד הוא פרט שולי בעלילה. חשוב לפתח אותו לעיתים, לעדכן. אבל מעבר לשינוי שם אחת לתקופה צריך בעיקר זכיינים. סיפור מסריח עם חרא מבשם אוויר.

עדכון 2019: מייסמארטי כבר לא מגייסת זכיינים. אבל חברה חדשה נולדה, טודובום, והיא גם שמחה לקבל את כספי ההמונים. לא הרבה אחרי נולד/הוחלף עוד שם: פינדרלה.

הסיפור של שגיב קורן, גופי התקשורת טודובום ופינדרלה

טרוולאור - זכיינות באתר תיירות

לחזרה לקטגוריית אתרים תחת

עודכן לאחרונה 20/5/2020.

הוכחות תשלום אחרונות

  • 1
  • 2
  • 3
150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

הוכחת תשלום שלישית מפאנל4אול, פאנל סקרים ותיק שמוכיח עצמו כל פעם מחדש כאמין ובעל...

אפריל 27, כניסות 3218

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

Bitcoinsfor.me הוא ברז 5 דקות שנכון למאי 2019 נראה הברז הנדיב ביותר בנמצא. הוא מ...

מאי 15, כניסות 1662

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

הוכחת תשלום שנייה משטראוס + אפליקציית המתנות של חברת שטראוס המעניקה נקודות הניתנ...

מאי 29, כניסות 2242

195 ש''ח iPanel הוכחה מס' 4 - שוברי נופשונית + הסבר על השוברים בכלל

195 ש''ח iPanel הוכחה מס' 4 - שוברי נופשונית + הסבר על השוברים בכלל

פאנל הסקרים הגדול בישראל iPanel מתגמל בשלוש דרכים: שובר דיגיטלי של BuyMe, שובר ד...

אפריל 24, כניסות 2130

377.20 ש''ח  - פרויקט המדגם - הוכחה מס' 4 - PayPal ולחשבון לאומי

377.20 ש''ח - פרויקט המדגם - הוכחה מס' 4 - PayPal ולחשבון לאומי

הוכחת תשלום רביעית מפאנל הסקרים פרויקט המדגם. אחד הפאנלים הותיקים והאמינים בישרא...

מאי 13, כניסות 1450

1168 דוג Moon dogecoin - הוכחה מס' 2 - תשלום מCoinPot ישירות לארנק

1168 דוג Moon dogecoin - הוכחה מס' 2 - תשלום מCoinPot ישירות לארנק

מון דוגקוין הוא ברז דוגקוין, הברז הוא חלק מרשת של ברזים, ביטקוין, ביטקוין קאש, ל...

מאי 25, כניסות 1221

150 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 4 - BuyMe TOTAL

150 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 4 - BuyMe TOTAL

המרה של 1,500 נקודות מPanel4All ל-150 ש''ח בBuyMe. המתנה שנבחרה היא BuyMe TOTAL ...

מאי 31, כניסות 1807

250 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 6 - יתרה BuyMe

250 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 6 - יתרה BuyMe

הוכחת תשלום שישית מפאנל ויו, פאנל סקרים מוביל בו מרוויחים כסף מסקרים. בעברו הפאנ...

אוגוסט 17, כניסות 1499

100 ש''ח Cashback - הוכחה מס' 1 - העברה ללאומי

100 ש''ח Cashback - הוכחה מס' 1 - העברה ללאומי

הוכחת תשלום ראשונה מקאשבק ישראל, כנראה אתר הקאשבק המוכר ביותר בישראל. קאשבק ישרא...

ספטמבר 6, כניסות 1669