אתרים
ביטקוין
כסף מאפילקציות
מתנות חינם
סקרים בתשלום
סקרים בתשלום
כסף מאפילקציות
מתנות חינם
ביטקוין
האתרים הגדולים
אתרים תחת

מימון המונים

headstartמימון המונים הפך בשנים האחרונות לקונצנזוס: סופרים, מוזיקאים, יזמים, שקועי חובות, פעילים סביבתיים, מסעדנים, אידיאולוגים, כולם פונים למימון המונים גדולים כקטנים שטותיים כרציניים. שיטות התשלום אונליין שהתפתחו אפשרו לאתרים רבים להקים מערך תשלומים פשוט כך שכל רעיון או מטרה יוכלו לצמוח בעזרת מימון מהציבור. יש מספר אתרים בארץ ובעולם המאפשרים להרים קמפיינים מאפס לגיוס הון בחינם.

למה ואיך?

התשובה משתנה בהתאם למטרה. מוסיקאים שבורחים מחברות ההקלטות, יזמי הייטק שלא מצאו משקיעים, עמותות ללא תורמים, סופרים שנמנעים מההוצאות הגדולות, פושטי רגל וחסרי מזל שלא רוצים לקבץ ברחוב ועוד ועוד. השימוש במימון המונים הפך לעובדה גם אצל אמנים מוכרים שלא זקוקים לשיטת הגיוס האלטרנטיבית בהכרח אבל מעדיפים אותה על פני השיטות הקלאסיות.

תהליך הרמת קמפיין בכל אחד מהאתרים הקיימים כיום הוא כה פשוט עד שנהיה מתבקש לפנות קודם אל העם ורק אז אל משקיעים הרגילים מהתחום הרלוונטי, אם ישנם. מתארים את מטרת הגיוס בקצרה או באריכות, מעלים סרטון בן כמה דקות שיסביר פנים ומציעים תמורות שונות בהתאם למדרגות הגיוס השונות, ממכתב תודה אישי וחולצה ועד לפגישה, עותק של המוצר המוגמר וכל שירות שעולה על הדמיון למעשה.

בנוסף צריך לקבוע לקמפיין מסגרת זמן, נהוג שמסגרת הזמן היא כחודש-חודשיים, ולהחליט על סוג הפרויקט, הכל או כלום - אם הקמפיין לא מגיע לסכום היעד במועד המשקיעים לא מחוייבים, פרוקיט גמיש - כמה שגויס מתקבל בכל מקרה, וגרופי'ס - משקיעים בהוראת קבע שממנת יוזמה קבועה בתשלומים חוזרים ונשנים.

מעבר להעלאת הקמפיין (תיאור, סרטון, קביעת מדרגות השקעה) ובחירת סוג הקמפיין כל שצריך לעשות הוא לתת לקמפיין קצת פוש. פוסטים בפייסבוק, מיילים לקרובי משפחה, חברים מחו''ל וכן הלאה. ברגע שקמפיין כבר רץ ואנשים מחוץ למעגל החברתי הקטן רואים שאנשים נתנו ליוזמה מסויימת צ'אנס ההשקעה באה להם הרבה יותר בקלות. כדאי לפני הפרסום המאסיבי של הקמפיין להשיג חלק נכבד מסכום הגיוס בעזרת המעגל הקרוב. 

jumpstarterheadstartmimoona

מימון המונים בישראל

בישראל פועלים שלושה אתרי מימון מוכרים, מימונה, הדסטארט וג'אמפסטארטר. מימונה מציע את כל מסלולי הגיוס (הכל או כלום, גמיש, גרופי'ס). הדסטארט, המתחרה הישיר שלו, מאפשר להעלות רק פרויקטים מסוג הכל או כלום וג'אמפסטארטר מאפשר מציע גם גיוס גמיש וגם הכל או כלום.

הדסטארט ומימונה הם אתרי המימון הגדולים בארץ ופונים לכל סוג של פרויקטים ואילו בג'אמפסטארטר הדגש הוא על פרויקטים יצירתיים. אין הרבה משמעות להתאמה של הפלטפורמה כיוון וניתן למצוא בכל אחד מהם כל ז'אנר קיים. בחירת פלטפורמת המימון צריכה להעשות על בסיס נוחות השימוש בה והמיסים שהיא גובה.

כן יש מס. בהדסטארט גובים 9% מהסכום שגויס ומע''מ, במימונה גובים 6% מסכום הגיוס ומע''מ במסלול הכל או כלום, 9% ומע''מ בפרויקט גמיש ו-5% ומע''מ בגרופי'ס, ג'אמסטארטר גובה 9% בכל המסלולים אלא אם כן מדובר במסלול גמיש שלא הגיע ליעד הגיוס ואז העמלה היא 12%. מפרויקטים במסלול הכל או כלום בכל הפלטפורמות לא נגבית עמלה אם לא מגיעים ליעד הגיוס.

kickstarterindiegogo

מימון המונים בחו''ל

אם היוזמה גלובלית או רלוונטית לדוברי אנגלית (מוסיקה או סרט למשל) אתרי מימון מחו''ל יכולים להיות אופציה טובה. הגיוס הוא בדולרים והקהל גדול בהרבה. האתר הגדול ביותר הוא קיקסטארטר האמריקאי שמציע רק את מודל הכל או כלום ומאפשר גיוס רק לרעיונות יצירתים. אינדיגוגו מצידו הוא קטן יותר יחסית אליו, יותר גלובלי, מציע גם מסלול גמיש ומאפשר גיוס מכל אופי.

כל אתרי המימון בארץ ובחו''ל מציעים עזרה וייעוץ בהרמה של הקמפיין שכן יש להם אינטרס שהגיוסים יהיו מוצלחים. כדאי להשתמש באופציה זו כיוון ומימון המונים הוא לא דבר פשוט, ההליך עצמו קל אבל ללא תיאור טוב, תמורות שוות לתומכים וושיווק של הרעיון גם מחוץ לפלטפורמות המימון יהיה מאוד קשה להצליח לגייס סכומים גדולים.

  • גיוס המונים הפך בשנים האחרונות לעובדה מוגמרת בתחומים רבים כך שלא מעט הונאות ונוכלים משתמשים ברעיון של גיוס המונים בשביל לעשות קופה. דוגמה מעולה לקומיבנת מימון המונים ותיקה שעדיין מתפקדת היא מייסמארטי ישראל. חשוב להיזהר שכן גיוס המונים הוא קרקע פורייה להונאות קלילות.

בהצלחה!

הוכחות תשלום אחרונות

  • 1
  • 2
  • 3
120 ש''ח iPanel - הוכחה מס' 3 - שובר BuyMe

120 ש''ח iPanel - הוכחה מס' 3 - שובר BuyMe

הוכחה שלישית מiPanel, אתר הסקרים הגדול בישראל. אייפאנל מתגמלים בכמה דרכים כאשר ה...

פברואר 19, כניסות 2289

51 ש''ח סקרנט - הוכחה מס' 1 - העברה לבנק

51 ש''ח סקרנט - הוכחה מס' 1 - העברה לבנק

סקרנט הוא יחסית פאנל סקרים קטן. הוא ותיק כמו הפאנלים הגדולים (איי, ויו ומדגם) אך...

אפריל 4, כניסות 1712

100 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 5 - שובר BuyMe Total

100 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 5 - שובר BuyMe Total

הוכחת תשלום חמישית מפאנל הסקרים פאנל ויו. פאנל איטי יחסית, אורך כחודש מבקשת התשל...

מרס 5, כניסות 792

180 ש''ח iPanel - הוכחה מס' 4 - BuyMe סופר שובר

180 ש''ח iPanel - הוכחה מס' 4 - BuyMe סופר שובר

הוכחת תשלום רביעית מפאנל הסקרים הגדול בישראל. איפאנל מעניק תוספת של 20% בהמרה של...

מרס 25, כניסות 600

227.77 Stellar - לבלוקצ'יין אינפו - תמורה על הזדהות מול הארנק - 25$

227.77 Stellar - לבלוקצ'יין אינפו - תמורה על הזדהות מול הארנק - 25$

בעולם הקריפטו מטבעות עושים Airdrops לעיתים. המשמעות היא חלוקה של מטבעות חינם, כן...

מרס 30, כניסות 515

55,950 סאטושי CoinPot - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

55,950 סאטושי CoinPot - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

ConPot הוא ארנק למיקרו תשלומים בדומה לFaucetHub הוא עובד עם ברזים רבים ומאפשר לא...

אפריל 7, כניסות 439

150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

הוכחת תשלום שלישית מפאנל4אול, פאנל סקרים ותיק שמוכיח עצמו כל פעם מחדש כאמין ובעל...

אפריל 27, כניסות 619

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

Bitcoinsfor.me הוא ברז 5 דקות שנכון למאי 2019 נראה הברז הנדיב ביותר בנמצא. הוא מ...

מאי 15, כניסות 363

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

הוכחת תשלום שנייה משטראוס + אפליקציית המתנות של חברת שטראוס המעניקה נקודות הניתנ...

מאי 29, כניסות 339