אתרים
ביטקוין
כסף מאפילקציות
מתנות חינם
סקרים בתשלום
כסף מאפילקציות
מתנות חינם
סקרים בתשלום
אתרים תחת
האתרים הגדולים
ביטקוין

הביטקוין כזהב - אמצעי לשמירת ערך Store Of Value

bitcoin money goldלאורך השנים הנחות שונות נולדו לגבי הביטקוין, יהיו שיאמרו חלומות או תקוות של המשקיעים אבל ככל שעבר הזמן והביטקוין עצמו התפתח, תאוריות והשערות מסוימות החלו לצבור יותר לגיטימציה. הנחה אחת שיוחסה לה הצמיחה הגדולה של הביטקוין ב-2017 הייתה שהביטקוין הוא למעשה זהב דיגיטלי. אמצעי לשמירת ערך.

מאמר זה אינו ייעוץ השקעות והמידע מוגש כאינפורמטיבי בלבד. אין לראות בתוכן המלצה לקנות או למכור, ביטקוין, זהב, מט"ח, מניות וכל פעולה פיננסית שהיא בעקבות המידע היא באחריות ועל בסיס שיקול דעתו של המשתמש בלבד. ט.ל.ח.

הסיפור הקצר

הזהב היה אמצעי מקובל להעברת ערך בין בני אדם, מטבע, לאורך תקופות ממושכות בהיסטוריה. 'המטבע העולמי' לא נעלם כאשר מדינות החלו לייצר מטבעות ושטרות, שכן שיטה מוניטרית בשם 'תקן הזהב' נולדה, לפיה מדינה מחזיקה כמות זהב השווה לסך הכסף שהונפק על ידה. בשנות ה-70 תקן הזהב מבוטל והזהב כביכול אמור להעלם מהעולם כאמצעי להעברת ערך או שיקוף של ערך, ולהיוותר המוצר שהוא, משמע מחירו יושפע מכמות השימוש בו. אבל זה לא מה שקורה.

הזהב מקבל פטור רשמי מכל קשר להעברות ערך בין אנשים. מפסיקה להיות לו אפילו המשמעות הסמלית מול הכסף המקומי שתקן הזהב נתן לו, הזהב הופך חופשי. עוד יסוד, ממש כמו פלסטיק, מתכת, עץ. יש מה לעשות בו אבל אין קשר בינו לבין מטבע, הוא לא משמש כאחד ואינו מגבה אחד. הזהב חופשי להיות הערך שהוא יכול לתת. השנים עוברות מביטול תקן הזהב והערך של הזהב עולה פי כמה מערך הדולר.

ערך הזהב

לזהב יש שימושים, תכשיטים, רכיבים אלקטרונים ועוד. אבל עיקר הערך שלו לאורך השנים מתבסס על היותו אמצעי להעברת ערך, מה שהוא כבר לא. הסיבה די פשוטה: הזהב יכול לשמש אמצעי להעברת ערך. מדינות התפרקו וכלכלות קרסו והזהב נותר בעל ערך. היסטוריה ארוכה של שימוש לא יכולה להימחק בגלל כמה שטרות.

הסיבות שהפכו את הזהב לאמצעי לתשלום וצבירת הון היו הנדירות שלו ויכולת הזיהוי הקלה שלו, היה נח לסוחרים להשתמש בו כאמצעי מדידה. כך שלמרות שכמטבע הוא עבר מהעולם הזהב נותר השקעה שמייצגת שמירת ערך של הכסף. הרבה דברים יכולים לקרות לשטרות המקומיים, אך הזהב בשל היותו נדיר ושהוכח כבר כאמצעי להעברת ערך צפוי לשמור על ערכו, מתנוסס מעל כלכלות ספציפיות ונהנה מהיותו ערך על מדיני, כזה שלא מגובה בכלכלה ספציפית אך גם לא תלוי רק בה.

מטבעות מקומיים וגידור ההון

עידן השטרות, היחסית חדש, נוטה להטעות רבים. מחזיקים בשטרות ומניחים שהערך שלהם חקוק בסלע כאשר כל הערך שלהם מגיע מהחברה שנתנה להם אותו. ההבנה שכל אחזקה של כסף היא השקעה חשובה, שכן גורמים חיצוניים בעולם הגלובלי נוגעים בכל מטבע, והמטבעות חשופים להשפעות שלהם. אני מחזיק שקל – הערך של הכסף שלי מושקע בכלכלה הישראלית, דולר – כלכלה האמריקאית.

כשחושבים על השקעות, מהר מאוד מבינים שהשקעה בערך אחד היא סיכון. להיות תלוי עם כל ההון העצמי בערך אחד? על גבול הטירוף. הרי גם השקל תלוי במידה בחברות החזקות במשק. להשקיע, למשל, 10% מסך ההון של אחד באותן חברות המובילות במשק כמעט מתבקש בהתחשב בכך שאותו מטבע שכל הונו בו מובל על ידי אותם חברות בדיוק. פיזור ההון הוא למעשה הגנה עליו. לא מעט השקעות בתיקי השקעות של רבים לא נועדו לרווח אלא להגנה. השקעה בערך.

הביטקוין מול הזהב

אז הביטקוין נדיר. בבסיס הקוד שלו המטבע מוגבל לעד 21 מיליון מטבעות, כאשר מטבעות נוצרים בתהליך שנקרא 'כרייה', בו הכורים מתעדים כל העברת כסף שמבוצעת במטבע ומשקיעים כוח חישוב בתהליך, חשמל. תהליך הכרייה צפוי להימשך עד 2140 ומנקודה זו והלאה המטבעות הקיימים בשוק יהיו כל מטבעות הביטקוין לנצח. מבחינת נדירות, הביטקוין והזהב חולקים את היתרון שבכמות מוגבלת.

יכולת זיהוי קלה, ויכולת לשמש כאמצעי מדידה לתשלום וצבירת הון, התכונות שהפכו את הזהב למטבע שעובר ידיים בקלות ומייצג ערך: הביטקוין מיועד לתשלומים ככה שהוא מדיד, והיכולת הזו מושרשת בבסיסו: הוא מיוצג במספרים. קלות הזיהוי שלו היא מבחן לא פשוט שלא בהכרח גם ניתן למענה. בשל העיסוק בטכנולוגיה חדשנית ההגדרה של 'זיהוי קל' בעייתית ותלויה במשתנים דינאמיים, יצורים חיים והתפתחות טכנולוגית שתלויה בזמן. ניתן להגיד שכרגע הזהב קל יותר לזיהוי.

  • הזיהוי של הביטקוין כביטקוין לא מסובך. עם זאת, תרמיות פישינג, שימוש נכון בארנק והבנה בסיסית של מהו מפתח פרטי לארנק ביטקוין היא לא נחלת הכלל ולכן קשה להגדיר את הביטקוין כ'קל לזיהוי' באותה מידה שהזהב היה קל לזיהוי בין סוחרים.
  • לא ראוי לדבר על רגל אחת על האבטחה של הביטקוין, נושא סבוך ובשביל רבים כאוב. קו מנחה פשוט הוא שהביטקוין מאובטח כמו כסף רגיל – תלוי לחלוטין באדם שמחזיק אותו. 

ככל שהדמיון בין השניים התבהר החלו רבים להביט לעבר ערך שוק הזהב בניסיון לצפות את ערך הביטקוין, והדבר בישר טובות למשקיעים. ערך שוק הזהב הוא כ-8 טריליון דולר בעוד הביטקוין שווה בקושי 200 מילארד דולר. בשביל לא מעט משקיעים הבנה גורלית זו שינתה את הגישה כלפי ההשקעה בביטקוין, כבר לא השקעה לשמירת ערך או גידור ההון, השקעה שתכף תניב רווח.

חשוב להבין שהפחד מכך שהביטקוין אכן יהפוך לזהב משמש כאן רכיב חשוב, בשפת ההשקעות קוראים לתחושה הזו FOMO (הפחד מלפספס - Fear Of Missing Out). אם אכן הביטקוין יהפוך לזהב המחיר ירקיע והפחד מלהפסיד רווחים מאיץ את גדילתו. משקיעים ששמעו על הביטקוין מפחדים שמא הביטקוין יהפוך לערך על מדיני בשימוש רבים, למטבע אינטרנטי, להשקעת ערך במדינות עם אינפלציה גבוה (זימבבואה למשל), לזהב דיגיטלי.

בין מאמיני הביטקוין יש פנאטים רבים שצופים שהוא יחליף את הכסף הרגיל. מנגד לא חסרים אנשים שלא מכירים בקיומו (בועה, רגולציה, פרמידה). הבנת הביניים, נקרא לזה, של 2017 הייתה שהביטקוין יכול לשמש אמצעי להעברת ערך ולכן הוא השקעת ערך טובה, כמו הזהב. לאורך זמן האמצעי הוכח כאמין ולכן חובה לקחת אותו בחשבון, ולו הקטן, ברשימת ההשקעות בפרוטפוליו.

סיפור מוכר על מנהל קרן ההשקעות שהבין שאם יחזיק רק אחוז מסך הקרן בביטקוין, הוא לא הסתכן כלל שכן אי ההשקעה בו הוא סיכון גבוה יותר "הרווח הפוטנציאלי מזינוק המטבע הדיגיטלי עקב משברים מאפיל על הסיכון שבלהפסיד את כל כספו".

אולי יעניין אותך גם

קאשבק - אתר ההנחות לאתרי ההנחות !

cashback.co.il
קאשבק הוא אתר ישראלי שמעניק החזרים על קניות דרכו. קאשבק אינו אתר מכירות ומשמש רק כמתווך:…

gCash האפליקציה המפורסמת של כסף מאפליקציות

gcash logo
gCash היא האפליקציה הצבעונית מבין האפליקציות בתחום. אם בגלל הצבעוניות של העיצוב ואם בשל…

Gett - אפליקציית גט טקסי

Getaxi
גטקסי היא אפליקציה מפורסמת תוצרת הארץ, שמה הרשמי הוא Gett והיא מספקת מוניות לכל מקום בארץ…

Big Time אפליקציית משחקים מתגמלת

big time
Big Time היא אפליקציית משחקים שמחלקת מרווחי הפרסומות חזרה למשתמשים. באפליקציה קיים היצע…

הוכחות תשלום אחרונות

  • 1
  • 2
  • 3
שובר זוגי לסרט בסינימה סיטי - שטראוס + - הוכחה מס' 1

שובר זוגי לסרט בסינימה סיטי - שטראוס + - הוכחה מס' 1

שטראוס + היא אפליקציית קאשבקים על מוצרי שטראוס ובניו (אחלה, דנונה, עלית ועוד). ה...

נובמבר 26, כניסות 1355

0.00124466 ביטקוין FaucetHUB - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

0.00124466 ביטקוין FaucetHUB - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

FaucetHUB הוא מרכז תשלומים של ברזי קריפטו רבים. האתר משמש למעשה כבנק של הברזים ו...

נובמבר 28, כניסות 1206

0.00032754 ביטקוין - TrustBTCFaucet - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

0.00032754 ביטקוין - TrustBTCFaucet - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

תשלום ראשון מברז הביטקוין TrustBTCFaucet, ברז ביטקוין חינם שכבר נחשב לותיק בתחום...

דצמבר 3, כניסות 1312

95.40 ש''ח פרויקט המדגם - הוכחה מס' 3 - PayPal

95.40 ש''ח פרויקט המדגם - הוכחה מס' 3 - PayPal

הוכחת תשלום שלישית מפרויקט המדגם, שוב בפאייפל. הבקשה הייתה על 100 ש''ח והעמלה שנ...

דצמבר 6, כניסות 1304

100 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 4 - סופר שובר BuyMe

100 ש''ח PanelView - הוכחה מס' 4 - סופר שובר BuyMe

הוכחה מס' 3 מפאנל הסקרים מהגדולים בארץ, פאנל ויו. התשלום התקבל כמה ימים לאחר הבק...

דצמבר 12, כניסות 1459

100 ש''ח מכון ברנדמן - הוכחה מס' 2 - שובר BuyMe

100 ש''ח מכון ברנדמן - הוכחה מס' 2 - שובר BuyMe

הוכחת תשלום שנייה ממכון ברנדמן. פאנל סקרים קטן יחסית ולא מוכר בין היתר בשל מינימ...

דצמבר 19, כניסות 1540

90 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 2 - סופר שובר BuyMe

90 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 2 - סופר שובר BuyMe

התשלום מPanel4All עובד בשיטת נקודות אחרת מהנהוג בתחום, כך שלאחר כל מספר נקודות ש...

פברואר 18, כניסות 1450

120 ש''ח iPanel - הוכחה מס' 3 - שובר BuyMe

120 ש''ח iPanel - הוכחה מס' 3 - שובר BuyMe

הוכחה שלישית מiPanel, אתר הסקרים הגדול בישראל. אייפאנל מתגמלים בכמה דרכים כאשר ה...

פברואר 19, כניסות 1572

51 ש''ח סקרנט - הוכחה מס' 1 - העברה לבנק

51 ש''ח סקרנט - הוכחה מס' 1 - העברה לבנק

סקרנט הוא יחסית פאנל סקרים קטן. הוא ותיק כמו הפאנלים הגדולים (איי, ויו ומדגם) אך...

אפריל 4, כניסות 1193