אתרים
ביטקוין
כסף מאפילקציות
מתנות חינם
סקרים בתשלום

הביטקוין כזהב - אמצעי לשמירת ערך Store Of Value

bitcoin money goldלאורך השנים הנחות שונות נולדו לגבי הביטקוין, יהיו שיאמרו חלומות או תקוות של המשקיעים אבל ככל שעבר הזמן והביטקוין עצמו התפתח, תאוריות והשערות מסוימות החלו לצבור יותר לגיטימציה. הנחה אחת שיוחס לה חלק בצמיחה הגדולה של הביטקוין ב-2017 הייתה שהביטקוין הוא למעשה זהב דיגיטלי. אמצעי לשמירת ערך.

מאמר זה אינו ייעוץ השקעות והמידע מוגש כאינפורמטיבי בלבד. אין לראות בתוכן המלצה לקנות או למכור, ביטקוין, זהב, מט"ח, מניות וכל פעולה פיננסית שהיא בעקבות המידע היא באחריות ועל בסיס שיקול דעתו של המשתמש בלבד. ט.ל.ח.

הסיפור הקצר

לאורך תקופות ממושכות בהיסטוריה הזהב היה אמצעי מקובל להעברת ערך בין בני אדם, מטבע. 'המטבע הגלובלי' לא נעלם כשמדינות החלו לייצר מטבעות ושטרות, שכן שיטה מוניטרית בשם 'תקן הזהב' נולדה, לפיה מדינה מחזיקה כמות זהב השווה לסך הכסף שהונפק על ידה. בשנות ה-70 תקן הזהב מבוטל, והזהב כביכול אמור להעלם מהעולם כאמצעי להעברת ערך או שיקוף של ערך, ולהיוותר המוצר שהוא, משמע מחירו יושפע מכמות השימוש בו. 

הזהב מקבל פטור רשמי מכל קשר להעברות ערך בין אנשים. מפסיקה להיות לו אפילו המשמעות הסמלית מול הכסף המקומי שתקן הזהב נתן לו, הזהב הופך חופשי. עוד יסוד, ממש כמו פלסטיק, מתכת, עץ. יש מה לעשות בו אבל אין קשר בינו לבין מטבע, הוא לא משמש כאחד ואינו מגבה אחד. הזהב חופשי להיות הערך שהוא יכול לתת. השנים עוברות מביטול תקן הזהב וערך הזהב עולה פי כמה מערך הדולר.

ערך הזהב

לזהב יש שימושים, תכשיטים, רכיבים אלקטרונים ועוד. עיקר הערך שלו אבל מבוסס על היותו אמצעי להעברת ערך, מה שהוא כבר לא. ההסבר הפשוט שניתן לתת לכך הוא שהזהב יכול לשמש אמצעי להעברת ערך. מדינות התפרקו וכלכלות קרסו והזהב נותר בעל ערך. היסטוריה ארוכה של שימוש לא נמחקת בגלל כמה שטרות.

הסיבות שהפכו את הזהב לאמצעי לתשלום וצבירת הון היו הנדירות שלו ויכולת הזיהוי הקלה שלו, היה נח לסוחרים להשתמש בו כאמצעי מדידה. מכאן כאמור מגיע עיקר הערך שלו - הוא בעל התכונות המתאימות להיות אמצעי להעברת ערך ותכונות אלו הוכחו לאורך תקופות ממושכות.

כך שלמרות שכמטבע הוא עבר מהעולם, הזהב נותר השקעה שמייצגת שמירת ערך של הכסף. הרבה דברים יכולים לקרות לשטרות המקומיים, אך הזהב, בשל היותו נדיר ושהוכח כבר כאמצעי להעברת ערך, צפוי לשמור על ערכו. מתנוסס מעל כלכלות ספציפיות ונהנה מהיותו ערך על מדיני, כזה שלא מגובה בכלכלה ספציפית אך גם אינו תלוי רק בה.

מטבעות מקומיים וגידור ההון

עידן השטרות, היחסית חדש, נוטה להטעות רבים. מחזיקים בשטרות ומניחים שהערך שלהם חקוק בסלע כאשר כל הערך שלהם מגיע מהחברה שנתנה להם אותו. ההבנה שכל אחזקה של כסף היא השקעה חשובה, שכן גורמים חיצוניים בעולם הגלובלי נוגעים בכל מטבע, והמטבעות חשופים להשפעות שלהם. אני מחזיק שקל – הערך של הכסף שלי מושקע בכלכלה הישראלית, דולר – כלכלה האמריקאית.

אם חושבים על זה. השקעה בערך אחד היא סיכון. להיות תלוי עם כל ההון העצמי בערך אחד? סוג של טירוף. הרי גם השקל תלוי במידה בחברות החזקות במשק. להשקיע, למשל, 10% מסך ההון של אחד באותן החברות המובילות כמעט מתבקש בהתחשב בכך שאותו מטבע שכל הונו בו מובל על ידי אותם חברות בדיוק. פיזור ההון הוא למעשה הגנה עליו.

הביטקוין מול הזהב

אז הביטקוין נדיר. בבסיס הקוד שלו המטבע מוגבל לעד 21 מיליון מטבעות, כאשר מטבעות נוצרים בתהליך שנקרא 'כרייה', בו הכורים מתעדים כל העברת כסף שמבוצעת במטבע ומשקיעים כוח חישוב בתהליך, חשמל. תהליך הכרייה צפוי להימשך עד שנת 2140 ומנקודה זו והלאה המטבעות הקיימים בשוק יהיו כל מטבעות הביטקוין לנצח. מבחינת נדירות, הביטקוין והזהב חולקים את היתרון שבכמות מוגבלת.

יכולת זיהוי קלה, ויכולת לשמש כאמצעי מדידה לתשלום וצבירת הון, התכונות שהפכו את הזהב למטבע שעובר ידיים בקלות ומייצג ערך: הביטקוין מיועד לתשלומים ככה שהוא מדיד, והיכולת הזו מושרשת בבסיסו: הוא מיוצג במספרים. קלות הזיהוי שלו היא מבחן לא פשוט שלא בהכרח גם ניתן למענה. בשל העיסוק בטכנולוגיה חדשנית ההגדרה של 'זיהוי קל' בעייתית ותלויה במשתנים דינאמיים, בני אדם והתפתחות טכנולוגית שתלויה בזמן. ניתן להגיד שכרגע הזהב קל יותר לזיהוי.

  • הזיהוי של הביטקוין כביטקוין לא מסובך. עם זאת, תרמיות פישינג, שימוש נכון בארנק והבנה בסיסית של מהו מפתח פרטי לארנק ביטקוין הן אינן נחלות הכלל ולכן קשה להגדיר את הביטקוין כ'קל לזיהוי' באותה מידה שהזהב היה קל לזיהוי בין סוחרים.
  • לא ראוי לדבר על רגל אחת על האבטחה של הביטקוין, נושא סבוך ובשביל רבים כאוב. קו מנחה פשוט הוא שהביטקוין מאובטח כמו כסף רגיל – תלוי לחלוטין באדם שמחזיק אותו. 

ככל שהדמיון בין השניים התבהר החלו רבים להביט לעבר ערך שוק הזהב בניסיון לצפות את ערך הביטקוין, והדבר בישר טובות למשקיעים. ערך שוק הזהב הוא כ-8 טריליון דולר בעוד הביטקוין היה שווה כ-200 מילארד דולר. סביר שבשביל משקיעים מסוימים הבנה זו שינתה את הגישה כלפי ההשקעה בביטקוין, כבר לא השקעה לשמירת ערך או גידור ההון, השקעה שתכף תניב רווח.

חשוב להבין שהפחד מכך שהביטקוין אכן יהפוך לזהב משמש כאן רכיב חשוב, קוראים לתחושה הזו FOMO (הפחד מלפספס - Fear Of Missing Out). אם אכן הביטקוין יהפוך לזהב המחיר ירקיע והפחד מלהפסיד רווחים מאיץ את גדילתו. משקיעים ששמעו על הביטקוין מפחדים שמא הביטקוין יהפוך לערך על מדיני בשימוש רבים, למטבע אינטרנטי, להשקעת ערך במדינות עם אינפלציה גבוה (זימבבואה למשל), לזהב דיגיטלי.

בין מאמיני הביטקוין יש פנאטים רבים שצופים שהוא יחליף את הכסף הרגיל. מנגד לא חסרים אנשים שלא מכירים בקיומו (בועה, רגולציה, פרמידה). במרכאות כפולות אפשר להגדיר את 2017 כשנת הבנת הביניים: ביטקוין יכול לשמש אמצעי להעברת ערך ולכן הוא השקעת ערך טובה, כמו הזהב. לאורך זמן האמצעי הוכח כאמין ולכן כדאי לקחת אותו בחשבון, ולו הקטן, ברשימת ההשקעות בפרוטפוליו.

סיפור מוכר על מנהל קרן ההשקעות שהבין שאם יחזיק רק אחוז מסך הקרן בביטקוין, הוא לא הסתכן כלל שכן אי ההשקעה בו הוא סיכון גבוה יותר "הרווח הפוטנציאלי מזינוק המטבע הדיגיטלי עקב משברים מאפיל על הסיכון שבלהפסיד את כל כספו".

אולי יעניין אותך גם

הוכחות תשלום אחרונות

  • 1
  • 2
  • 3
227.77 Stellar - לבלוקצ'יין אינפו - תמורה על הזדהות מול הארנק - 25$

227.77 Stellar - לבלוקצ'יין אינפו - תמורה על הזדהות מול הארנק - 25$

בעולם הקריפטו מטבעות עושים Airdrops לעיתים. המשמעות היא חלוקה של מטבעות חינם, כן...

מרס 30, כניסות 922

55,950 סאטושי CoinPot - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

55,950 סאטושי CoinPot - הוכחה מס' 1 - משיכה לBlockchain

ConPot הוא ארנק למיקרו תשלומים בדומה לFaucetHub הוא עובד עם ברזים רבים ומאפשר לא...

אפריל 7, כניסות 798

150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

150 ש''ח - Panel4All - הוכחה מס' 3 - BuyMe סופר שובר

הוכחת תשלום שלישית מפאנל4אול, פאנל סקרים ותיק שמוכיח עצמו כל פעם מחדש כאמין ובעל...

אפריל 27, כניסות 1221

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

590 סאטושי - Bitcoinsfor.me - הוכחה מס' 1 - העברה לFaucetHub

Bitcoinsfor.me הוא ברז 5 דקות שנכון למאי 2019 נראה הברז הנדיב ביותר בנמצא. הוא מ...

מאי 15, כניסות 711

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

מינוי לחודש לספרים מוקלטים בICAST - שטראוס + - הוכחה מס' 2

הוכחת תשלום שנייה משטראוס + אפליקציית המתנות של חברת שטראוס המעניקה נקודות הניתנ...

מאי 29, כניסות 757

195 ש''ח iPanel הוכחה מס' 4 - שוברי נופשונית + הסבר על השוברים בכלל

195 ש''ח iPanel הוכחה מס' 4 - שוברי נופשונית + הסבר על השוברים בכלל

פאנל הסקרים הגדול בישראל iPanel מתגמל בשלוש דרכים: שובר דיגיטלי של BuyMe, שובר ד...

אפריל 24, כניסות 120

377.20 ש''ח  - פרויקט המדגם - הוכחה מס' 4 - PayPal ולחשבון לאומי

377.20 ש''ח - פרויקט המדגם - הוכחה מס' 4 - PayPal ולחשבון לאומי

הוכחת תשלום רביעית מפאנל הסקרים פרויקט המדגם. אחד הפאנלים הותיקים והאמינים בישרא...

מאי 13, כניסות 103

1168 דוג Moon dogecoin - הוכחה מס' 2 - תשלום מCoinPot ישירות לארנק

1168 דוג Moon dogecoin - הוכחה מס' 2 - תשלום מCoinPot ישירות לארנק

מון דוגקוין הוא ברז דוגקוין, הברז הוא חלק מרשת של ברזים, ביטקוין, ביטקוין קאש, ל...

מאי 25, כניסות 46

150 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 4 - BuyMe TOTAL

150 ש''ח Panel4All - הוכחה מס' 4 - BuyMe TOTAL

המרה של 1,500 נקודות מPanel4All ל-150 ש''ח בBuyMe. המתנה שנבחרה היא BuyMe TOTAL ...

מאי 31, כניסות 20